94. Jiráskův Hronov 2. – 10. 8. 2024

Pohyb tady a teď

5.8.2022

Rozhovor s lektorem semináře TP - Tělo a Pohyb Janem Hniličkou
O čem je váš seminář?
 
O těle a o pohybu.
 
Jedna z definic života, tuším podle Aristotela, je ta, že se jedná o pohyb v prostoru a čase. Pohyb bychom měli. Co prostor a čas?
 
Existujeme v reálném čase. Tady a teď. Jeden z podstatných principů, o který se v semináři opírám, je fungování v přítomnosti. Bez ukotvení v „tady a teď“ těžko můžeme s někým komunikovat, kooperovat a vůbec se potkávat. Je to tedy tak, že se snažíme potkat v jednom čase a v jednom prostoru.
 
Každý herec má tělo.
 
Ano. I rozhlasový.
 
Ale ten je tolik nepotřebuje.
 
S tím si dovolím nesouhlasit.
 
Dokážeš svým seminaristům pomoci v tom, aby své tělo dokázali dobře používat?
 
Snažím se jim ukázat určité cesty. V první řadě musí umět poznat možnosti, jak tělo používat.
 
Tvůj seminář je fyzicky poměrně náročný. Zvládne jej každý?
 
Každý, kdo má nějakou motivaci. Dá se říci, že v určitých ohledech seminář náročný je. Hýbeme se většinu dopoledne. Ale na to, abys byl frekventantem mého semináře, nepotřebuješ žádný speciální trénink nebo skvělou kondici.
 
Máš na svých hodinách někoho, kdo se nechce hýbat?
 
Ne. Pokud tam někdo takový je, tak to velmi dobře maskuje.
 
Jak se dá tvůj seminář skloubit s pobytem ve festivalovém rumraji? Je možné absolvovat tvůj seminář i po probdělé noci v Tritonu?
 
Myslím si, že je to právě naopak. Je to jedna z cest, jak festival přežít. Už několik seminaristů mi řeklo, že právě to je důvod, proč si zvolili můj seminář. Že dopoledne potřebují dělat něco aktivního a ne sedět a povídat si. Fyzická aktivita po probdělé noci v kontextu prosezených dní v divadle je skutečně jedním ze způsobů, jak přežít Hronov.
 
Co konkrétně se na tvém semináři odehrává?
 
Ochutnáváme různé způsoby práce s tělem. Věnujeme se poznávání principů a fungování procesů v těle - zdrojům pohybu, impulsům. Jak tělo reaguje na různé proměny a změny vnějších okolností. Jak pracuje v souvislosti s vnitřním napětím. Jak dokáže zpracovat představu a emoci. A velmi zásadní částí toho, co děláme, je komunikace s partnerem. Hledání cesty, jak přes fyzický kontakt spolu najít dialog. Jak zvládnout již zmíněné „tady a teď“.
 
Pro představu. Popiš mi nějaké konkrétní cvičení.
 
Pro každou z cest existuje určité cvičení. Z těch známějších používáme například cvičení „Leader and slave“, které je postavené na principu vedení a následování.
 
Pracujete i s textem?
 
Ano. Pracujeme se slovem v souvislosti jeho koexistence s pohybem a jeho následné transformace do pohybu. Máš text a postupně tu textovou strukturu naplňuješ pohybem. Textová struktura začne pomalu mizet a nahradí ji struktura pohybová.
 
Bude možné nahlédnout do tvé dílny?
 
V pátek od 12:30 bude možné uskutečnit náhled do naší práce. Nevytváříme však žádný inscenační tvar. Bude možné přijít za námi do ZUŠ a vidět během půlhodiny některé z cest, o kterých jsem mluvil.
 
Blíží se konec letošního festivalu a tím i konec seminářů. Jak hodnotíš ten tvůj letošní?
 
Mám z celého týdne velmi příjemný pocit. Má skupina, která je hodně různorodá, věkově, zkušenostně, zaměřením, je zároveň překvapivě kompaktní. Funguje dohromady. Vytvořila se skupina lidí, kteří si navzájem věří a jsou schopní a ochotní spolu objevovat.
 
Co si ze semináře odvezou domů?
 
Dobrý pocit a spánkový deficit. Je jasné, že si každý odveze něco jiného. Já bych si přál, aby si všichni vzali s sebou nějakou novou zkušenost nebo nové otázky.
 
Honza Švácha

Zpět